Nad Strumykiem

   w Rybnicy

Copyrights 2014 Nad Strumykiem; Stworzono w WebWave CMS - program do tworzenia stron www

Nad Strumykiem

Pensjonat "Nad Strumykiem" znajduje się w pięknej malowniczej miejscowości Rybnica w pobliżu Suśca. 

Jest doskonałym miejscem do wypoczynku ponieważ jest tu cisza, las i świeże powietrze.


Rezerwat Nad Tanwią

W odległości 2 km od Suśca przepływa

Tanew - jedna z najpiękniejszych i najczystszych rzek Roztocza.

Utworzono tu rezerwat, w którym Tanew i jej dopływ Jeleń płynąc po skalistych progach tworzą małe wodospady nazywane szumami lub szypotami.

Najpiękniejsza jego część znajduje się w Rebizantach, gdzie na niespełna pół kilometrowym odcinku znajduję się aż 24 wodospadów. Największy z nich, o wysokości 1,6 m
znajduje się na rzece Jeleń i został uznany za pomnik
przyrody. Wody mają tu charakter górski, płyną wartko
wąskimi ale głębokim nawet 15 metrowymi dolinami.
W rwącym nurcie żyją pstrągi i lipienie. Przepiękna dolina porośnięta naturalnym borem jodłowym i sosnowym przyciąga miłośników ciszy i spokoju. Malownicze kaskady rzek Tanew i Sopotu uznane zostały przez czytelników Rzeczpospolita w 2008 r. za jeden z 7 cudów natury polskiej.

 

 


Zalew w Majdanie Sopockim 

Miłośnikom plażowania proponujemy położony 9 km od Suśca Majdan Sopocki. Znajduje się tam zalew na rzece Sopot o powierzchni 16 ha. Zlokalizowany wśród sosnowych lasów przyciąga ładnymi piaszczystymi plażami z kąpieliskiem i molo. Jest to doskonałe miejsce do kąpieli, plażowania i uprawiania sportów wodnych. Zalew kusi także miłośników wędkarstwa. 

 

 

 

 

 

 


Rezerwat Czartowe Pole

W pobliżu miejscowości Hamernia utworzony został popularny wśród turystów rezerwat Czartowe Pole. W głębokiej i krętej dolinie płynie rzeka Sopot. Jej czysta woda odbijając się od progów skalnych, pokonując naturalne przeszkody burzy się i pieni
tworząc niepowtarzalny krajobraz. Wodospady o nieregularnych, silnie postrzępionych progach, powstały w wyniku erozji skał o różnej twardości. Wartki nurt Sopotu przepływa obok ruin starej papierni Ordynacji Zamojskiej. Z biegiem lat miejsce to stało się jednym z najpiękniejszych zakątków Roztocza. Nazwa rezerwatu powstała z powiedzenia, iż ,,jeno czarci tam hasali"
Odnosi się to do śródleśnej polany, na której do dzisiaj znajdują się ruiny papierni. Ze względu na urok tego miejsca przyciąga ono zakochanych i nowożeńców, którzy wykonują sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia. W rezerwacie znajduje się ścieżka przyrodnicza o długości
1400 metrów.

 

 


Kamieniołom w Nowinach 

Na południowo-wschodnim zboczu Krzyżowej Góry koło Nowin znajduje się nieczynny kamieniołom. To rozległe, skalne wgłębienie ukryte jest w sosnowym lesie. Dwustumetrowej długości i kilkunastometrowej wysokości kamienne ściany pozwalają przyjrzeć się geologicznej budowie Roztocza. Przez wiele lat prowadzona była tu eksploatacja wapienia.
W okresie od października 1944 r. do 1945 r. pracowali tam więźniowie (żołnierze AK) z obozu NKWD i UB w Błudku. Różne źródła podają, że zginęło tam od 26 do około 270 żołnierzy. Dzisiaj kamieniołom stał się atrakcją turystyczną. Zbudowany został tu wygodny parking i schody na szczyt gdzie postawiono 5 metrową platformę widokową. Rozlega się z niej panorama Puszczy Solskiej.